Informacija
Spalio 15-26 d., 2019 m.
Piligriminė – pažintinė kelionė po Šventąją Žemę.
Nuo Nebo kalno iki Jeruzalės. Negyvoji jūra. Negevo dykuma, Petra.
Grupę lydės kunigas ir vadovas iš Lietuvos.
Kaina: 1290 Eur + aviabilietai (nuo 200 Eur)
• Jeruzalė – visais laikais šventas miestas, kulminacinis kelionės atradimas.
• Pabuvosime Jeriche, viename iš seniausių pasaulio miestų, garsėjančiu skaniausiomis datulėmis.
• Keliaudami senuoju keliu per Judėjos dykumą, kuriuo ėjo ir Jėzus, pasieksime įspūdingame tarpeklyje įsikūrusį Jurgio vienuolyną.
• Aplankydami Karmelio kalną, susipažinsime su Karmelitų vienuolynų istorijos pradžia.
• Išsimaudysime Negyvojoje jūroje, tyvuliuojančioje žemiausiame pasaulio taške, Viduržemio bei Raudonojoje jūrose.
• Sinagogoje dalyvausime Šabo apeigose.
• Gėrėsimės įspūdinga Jordanijos architektūra bei išlikusias kultūriniais lobiais.
• Pabuvosime ant Nebo kalno viršūnės, nuo kurios, po daugybės klajonių dykuma metų, Mozė pamatė Pažadėtąją žemę
Išvykimas | Vilnius – Tel Avivas |
Atvykimas namo | Tel Avivas – Vilnius |
|
|
Į kainą neįskaičiuota |
|
Pastabos |
|
Kelionės programa
Atskrendame į Tel Avivo oro uostą. Oro uoste pasitinka vietinis gidas. Autobusu važiuojame link Tel Avivo. Šiandieninė Izraelio sostinė - tai naujas miestas, įkurtas XX a. pradžioje ant Viduržemio jūros kranto. Aplankome Jafos uostą - Tel Avivo senamiestį. Šventajame rašte šis miestas vadinamas Jope ir yra tituluojamas vienu seniausių pasaulio uostų. Šv. Petro bažnyčia primena apaštalo Petro viziją apie gausiomis gėrybėmis nuklotą stalą. Šv. Mišios. Laisvas laikas pasivaikščiojimui po jaukų senamiestį. Vykstame į Cezarėją, buvusią Judėjos provincijos sostinę, Erodo Didžiojo miestą prie Viduržemio jūros. Čia Petras pakrikštijo centurioną Kornelijų, laikomą pirmuoju ne žydiškos kilmės krikščionimi. Paulius ir Pilypas dažnai lankydavosi mieste, Petras dvejus metus čia kalėjo. Apžiūrime romėnų laikų amfiteatrą, iš II a. išlikusį vandentiekį – akveduką, kryžiuočių tvirtovės griuvėsius. Toliau keliaudami pajūriu, atvykstame į svarbiausią Izraelio uostą – Haifą. Tai pranašo Elijo miestas. Giesmių giesmėje apdainuotas kalno grožis, ant Karmeliokalno įsikūręs Karmelitų vienuolynas, pavadintas Jūros žvaigždės (Stella Maris) vardu. Apatinėje bažnyčios dalyje gerbiama pranašo Elijo ola, kurioje iškaltas altorius, buvęs pranašo gultas. Uosto panorama nuo Karmelio kalno, persiški Bahajų sodai ir įspūdinga šventykla paauksuotu kupolu. Vykstame į senąjį Ako uostą, primenantį paskutinių Kryžiuočių istoriją. Senasis miesto vardas - Ptolemaidė. Jį mini Cezaris, išsilaipinęs su savo legionais užkariauti naujų žemių. Jeruzalę užkariavę kryžininkai miestą pavertė naujai įkurtosios karalystės pagrindiniu uostu. Vykstame į Nazaretą. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.
Pusryčiai. Nazaretas – vienas didžiausių Galilėjos miestų, išsidėsčiusių kalvų apsuptame slėnyje. Didžioji Jėzaus žemiškojo gyvenimo dalis prabėgo šiame mieste: čia jis praleido savo vaikystę ir jaunystę, čia pradėjo savo veiklą. Tai vienas svarbiausių Šventosios Žemės traukos centrų. Marijos Apreiškimo bazilika, Šv. Grota, kurioje arkangelas Gabrielius apsireiškė Marijai apie Dievo sūnaus įsikūnijimą, Juozapo namai, Šv. Mergelės šaltinis... Šiandien lankome Galilėją. Tiberiados ežero arba Galilėjos jūros kaimuose gyveno Jėzaus pašaukti pirmieji mokiniai. Palaiminimų kalnas – Kalno pamokslo vieta, Šv. Mišios. Lankome Šv. Petro namus Kafarnaume, Duonos padauginimo baziliką Tabghoje, Prisikėlusiojo pasirodymo arba Šv. Petro Primato bažnyčią. Gražiausios pakrančių panoramos atsiveria plaukiojant po ežerą laiveliu (už papildomą mokestį), restoranuose galima paragauti ir tradicinės Šv. Petro žuvies. Esant galimybei, vykstame į Golano iškyšulį, į Banijos miestelį pasigrožėti kalnais ir didžiuliu kriokliu. Vakarienė. Nakvynė viešbutyje Nazarete.
Pusryčiai. Šiandien keliaujame prie Taboro kalno, iškilusio 588 m Esdrelono lygumoje. Toje vietoje, kur trys išrinktieji apaštalai regėjo Jėzaus atsimainymą, pastatyta pranciškonų bažnyčia. Į kalną galima lipti pėsčiomis arba užvažiuoti autobusiuku (už papildomą mokestį). Šv. Mišios. Keliaujame Jordano upės slėniu į Judėją. Pakeliui į viešbutį aplankome tarp alyvmedžiais apsodintų kalvų paskendusį Kafr Kanos miestelį - pirmojo Jėzaus stebuklo vietą. Tai Kanos vestuvių pokylio vieta, kur Jėzus vandenį pavertė vynu. Bažnyčios kriptoje saugomi antikinių žydų indų, kuriuose buvo laikomas vanduo, kopijos, matyti vandens cisternos, atnaujinama santuokos priesaika. Užsilipus ant Pasmerkimo uolos, nuo kurios minia kėsinosi nustumti Jėzų, atsiveria nuostabus Jezreelio lygumos ir Nazareto vaizdas. Vakarienė, nakvynė viešbutyje.
Pusryčiai. Atvykstame į Jerichą – vieną seniausių pasaulio miestų - vandeningiausią Artimųjų Rytų oazę dykumos pakraštyje. Pagal Šventojo Rašto pasakojimą, įžengę į Pažadėtą žemę, žydai pirmiausia užėmė šį miestą. Jėzus mieste sutiko Zachiejų, darė stebuklus ir buvo gundomas velnio. Stačiame Gudymų kalne įsikūręs Keturiasdešimties dienų ortodoksų vienuolynas primena šį įvykį minimą Šventame Rašte. Į kalną galima pasikelti keltuvu (už papildomą mokestį), arba užlipti pėsčiomis. Lankome Jerichą - datulių miestą, žalią oazę Judėjos dykumoje su pranašo Eliziejaus šaltiniais. Po pietų siūlome lengvą poros valandų pasivaikščiojimą vaizdingu Vadi Kelt kanjonu. Tai kelias, kuriuo Jėzaus laikais gyventojai keliaudavo iš Jericho į Jeruzalę. Turbūt ne kartą tuo keliu teko keliauti ir Jėzui. Dykumoje pasislėpęs ortodoksų Šv. Jurgio vienuolynas mena pranašo Elijo pabėgimą nuo Baalo garbintojų. Maudynės Negyvojoje jūroje - žemiausiame ir sūriausiame vandens telkinyje pasaulyje. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje Jeriche.
Pusryčiai. Kirtę Jordanijos sieną, keliaujame į Džarašą – seną romėnų miestą šiaurinėje Jordanijoje netoli Zarkos upės, vadinamą Rytų Pompėja. Antikiniais laikais miestas vadintas Gerasa ir buvo vienas svarbiausių Dekapolio miestų, ypač suklestėjo Ia. antroje pusėje – Trajanas nutiesė kelius į miestą, imperatoriaus Adriano apsilankymo garbei buvo pastatyta triumfo arka. Tai vienas geriausiai išlikusių senovės romėnų miestų pasaulyje Kryžininkų laikais senovinio miesto liekanos buvo naudojamos tvirtovių statybai. Netoliese galima aplankyti bizantiškas bažnyčias skirtas šv.Jonui Krikštytojui ir medikų globėjams Kosma ir Damianui. Pagal galimybes lankome Anjarą – Mergelės Marijos šventyklą kalne, ant kurio buvo apsistojusi šventoji šeimyna. Šv. Mišios. Lankome Jordanijos sostinę Amaną, įkurtą ant 7 kalvų. Šis miestas Biblijoje minimas kaip Rabbah Ammon, romėnų vadintas Filadelfija. Senojoje miesto dalyje išlikęs romėnų amfiteatras, miesto citadelė. Šių laikų Amanas stūkso ant 19 kalvų ir yra laikomas kontrastų miestu. Vakarienė. Nakvynė viešbutyje.
Pusryčiai. Leidžiamės nuo kalno į Betanę prie Jordano upės, kur šv. Jonas Krikštytojas pakrikštijo Jėzų. Jordano slėnis - ypač svarbus piligrimams. 1996m. vieta tarp Jordano upės ir Tall Al-Kharrar, jau bizantiškuoju periodu, buvo vadinama Užjordanės Betane, kur gyveno Jonas Krikštytojas. Po beveik dviejų tūkstačių metų popiežius Jonas Paulius II aplankė šią vietą ir čia buvo pastatyta koplyčia. Krikšto atnaujinimo apeigos. Elijo kalnas primena ugningą pranašą Eliją pakilusį į dangų dviračiu vežimu. Ant jo bizaniškuoju laikotarpiu buvo pastatyta nemažai vienuolynų, įrengtos vandens saugojimo cisternos. Netoliese yra Nebo kalnas, ant kurio Mozė, po 40- ies metų kelionės dykuma, atvedė savo tautą. Nuo jo jis žiūrėjo į pažadėtą žemę ir mirė. Šv. Mišios ant Nebo kalno. Karališku keliu, kuris dalinai sutampa su Mozės keliu, keliaujame į Madabą. Miestas žymus karštosiomis versmėms, keramika, Bizantijos laikų mozaikomis. VIa. graikų stačiatikių šv. Jurgio bažnyčios mozaikose išliko VI a. Šventosios Žemės piligriminių vietų, taip pat ir Jeruzalės miesto pirmasis žemėlapis. Mukaviras – kalva, ant kurios stūksojo Erodo rūmai, o pokylio metu šokusi Erodiada pareikalavo Jono Krikštytojo galvos... Apžiūrėję rūmų griuvėsius pasiekiame Petrą. Vakarienė. Nakvynė viešbutyje.
Pusryčiai. Lankome paslaptingąjį Nabatėjų miestą Petrą. Rausvasis miestas arba dingęs miestas buvo svarbi kultūrinė ir prekybinė kryžkelė kelių, vedusių į Kiniją, Indiją, Pietinę Arabiją, Egiptą, Siriją, Graikiją ir Romą... Šimtmečius gyvavusi Nabatėjų karalystė garsėjo šilku, prieskoniais, rafinuota kultūra, subtilia architektūra, užtvankomis ir vandens kanalais. Tačiau Romos imperatorius Trajanas užgrobė turtingą karalystę ir gyvavusio miesto paslaptis beveik 300 metų nugrimzdo užmarštin. Apžiūrėsime upės tarpeklio išgraužtose uolose iškaltą miestą, su daugybe kapaviečių, šventyklų, amfiteatru, bizantinės bažnyčios griuvėsiais, kuris buvo vėl atrastas tik XIX a. Šv. Mišios. Užkopus ant Vienuolyno kalno matyti Mozės brolio Araono kapas. Tai musulmonų piligrimystės vieta su kuklia mečete viršukalnėje, žyminčioje Mozės bendražygio kapą. Vakarienė. Nakvynė viešbutyje prie Raudonosios jūros, arba Vadi Rum dykumoje.
Pusryčiai. Kirtę Jordanijos-Izraelio sieną atvykstame į kurortinį Raudonosios jūros miestą Eilatą. Maudynės Raudonojoje jūroje. Vėliau aplankome Kumraną. Tai svarbi archeologams ir Šventojo rašto tyrinėtojams vieta. Čia buvo rasti žymieji Negyvosios jūros Esenų bendruomenės užrašyti ritiniai, laikomi seniausiomis Senojo Testamento kopijomis. Piligriminė kelionė autobusu ir pėsčiomis Negevo dykumoje. Piligrimų kelias veda akmenuota dykuma, per kurią ėjo svarbūs prekybiniai karavanų keliai, o bizantiškuoju laikotarpiu kūrėsi krikščioniški vienuolynai, priglausdavę piligrimus keliaujančius į Šv. Kotrynos vienuolyną prie Sinajaus kalno. Siūlome neilgą žygį pėsčiomis vaizdingu Ein Avdat tarpekliiu. Iki musulmonų užkariavimo dykumos tarpeklių olose gyveno krikščionių vienuoliai, ieškoję tylos ir ramybės. Eidami tyloje klausomės gamtos, viduje nurimstame. Šv. Mišios. Autobusu važiuojame iki įspūdingo Maktesh Ramon dykumos kraterio, kurio panorama primena mėnulio paviršių. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.
Pusryčiai. Betliejus – Jėzaus gimimo vieta. Piemenėlių laukas. Kristaus Gimimo bazilika – viena iš seniausių ir svarbiausių krikščionybei šventų vietų. IV amžiaus pradžioje baziliką pastatė imperatorius Konstantinas, vėliau imperatorius Justinianas ją šiek tiek pakeitė. Šv. Elenos laikais minimos trys pačios seniausios didžiosios Šventos Žemės bazilikos - Jeruzalėje, Betliejuje ir ant Alyvų kalno. Netoli Betliejaus stūkso Erodiumo griuvėsiai. Kalne buvusi Jėzaus persekiotojo Erodo tvirtovė, kurioje rastas ir Erodo kapas. Po pietų keliaujame į Jeruzalę. Įžengsime į šventąjį miestą nuo aukštai iškilusio Alyvų kalno. Turbūt tokį miesto vaizdą matė ir Jėzus įžengdamas į Jeruzalę. Link Jeruzalės sienų keliaudami aplankysime Dangun žengimo koplyčią, Tėve mūsų vienuolyną, Viešpaties ašarų bažnyčią, Pranašų kapus ir Marijos kapo bažnyčią Kedrono slėnyje. Pageidaujantys turės galimybę dalyvauti Šabo apeigose vienoje iš Jeruzalės sinagogų. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.
Pusryčiai. Pervežimas į oro uostą. Skrydis Tel Avivas - Vilnius.