Etiopija. Trijų Karalių šventė. Timket festivalis

Sausio 13-26 d., 2018 m.
14 d. /13 n 
Etiopijos šiaurė ir pietūs. Pažintinė-piligriminė kelionė su kelionės vadovu iš Lietuvos.
Kelionės kaina: 1990 Eur + tarptautiniai aviabilietai (nuo 580 Eur)

 

 Etiopija yra viena iš seniausių šalių ne tik Afrikos žemyne, bet ir visame pasaulyje, išsaugojusi archaišką civilizaciją, seniausius genčių gyvensenos savitumus. Šalyje archeologai aptiko seniausius žmonijos pėdsakus. Lietuva krikščioniška šalimi tapo tik XIV amžiuje, o Etiopiją krikščionybė pasiekė IV amžiuje, visu tūkstantmečiu anksčiau. Be to Etiopija yra antra šalis pagal senumą po Armėnijos, krikščionybę paskelbusi oficialia valstybine religija. Etiopija yra bene vienintelė šalis Afrikoje, kuri nebuvo visiškai kolonizuota (gal išskyrus Musolinio laikus). Aštriaviršūniai kalnai atskyrė šalį nuo viso žemyno ir beveik 1500 metų Etiopijos krikščioniška bendruomenė gyveno labai uždarą gyvenimą, o šalies ryšiai su kitomis krikščioniškomis valstybėmis buvo menki. XIX a. misionieriai vėl atrado unikaliąją Etiopijos bažnyčią su savitu tikėjimo suvokimu. Šiandien Etiopija yra pasaulietinė šalis ir valstybinės religijos neturi, bet yra, ko gero, pati pamaldžiausia krikščioniška valstybė. Omo slėnis šalies pietuose – skirtingas egzotiškų genčių pasaulis,daug ežerų, kuriuose knibžda krokodilai, gyvena hipopotamai, veisiasi įvairios laukinių paukščių rūšys...Kaip nei vienoje kitoje Afrikos šalyje, šalia egzotiškų Omo slėnio genčių ir turtingos gamtos nepakartojami Etiopijos architektūros perlai....Skubėkime lankyti šį unikalų žemės kampelį, kol dar laikas jo nepakeitė.

Šioje kelionėje:

 -Dalyvausime viename svarbiausių Etiopijoje Timket festivalyje – Trijų Karalių šventėje.
- Dvasininko lydimi susipažinsime su Koptų religinėmis apeigomis.
-Aplankysime vieną vaizdingiausiųšalies plokštikalnių – Tigre ir akmenines uolų bažnyčias.
- Aplankysime unikalias olose išskaptuotas Lalibelos šventyklas.
- Etiopijos šiaurėje pamatysime Nilo ištakas.
- Simieno kalnų nacionaliniame parke stebėsime retus Gelada babuinus.
- Tana ežere, lankysime unikalius medinius salų vienuolynus.
- Susipažinsime su egzotiškomis Omo slėnio gentimis.
- Etiopija - kavos gimtinė. Lankysime kavos plantacijas, dalyvausime kavos ceremonijoje.
- Stebėsime hipopotamus ir krokodilus, flamingus ir pelikanus Didžiojo lūžio slėnio ežeruose. 
 
  
 
Kelionės programa:
 

1 diena Skrydis Vilnius – tarpinis miestas - Adis Abeba. 

Vakare atvykstame į tarptautinį Adis Abebos Bolės oro uostą. Sutvarkę migracijos bei muitinės formalumus, vykstame į viešbutį.Nakvynė viešbutyje.

 

2 diena Adis Abeba

Po pusryčių lankome šalies sostinę Adis Abebą. Miestas įsikūręs 2500 m aukštyje, prieš pora šimtų metų buvo įkurtas imperatoriaus Meneliko II ir pavadintas „Naujaja gėlele“. Apie turtingą miesto istoriją liudija buvusi karališkoji rezidencija, šv. Mergelės bažnyčia, kurioje buvo (iki XVIa.) karūnuojami karaliai. Seniausia miesto bažnyčia - aštuonkampė Šv. Jurgio katedra, Nacionalinis muziejus, kuriame sukaupta spalvinga genčių eksponatų fosilizuoti priešistorinio žmogaus „Liusės“ archeologiniai radiniai. Aplankome didžiausią Afrikoje Merkato turgų. Vakarienė tradiciniame Etiopų restorane. Nakvynė viešbutyje.

  

3 diena Addis Abeba – skrydis į Aksumą 

Po pusryčių vykstame į oro uostą. Skrydis į Aksumą. Tai šventas Etiopijos miestas, koptų religinis centras, įsikūręs Tigrė provincijos kalnuose, kurių viršūnės siekia 4000 m. Aksumo miestas iki X a. buvusi galingos Aksumitų imperijos sostinė, kur būdavo karūnuojami Etiopijos karaliai (UNESCO). XVI a. miestas buvo sugriautas musulmonų. Legendos pasakoja, kad Aksumo mieste X a.pr.Kr gyveno Karalių Knygoje minima Sabos karalienė, Saliamono, Jeruzalės karaliaus, amžininkė. Pasakojama, kad ji su karaliaus Saliamono sūnumi atgabeno Sandoros Skrynią į Aksumą ir ji saugoma šventykloje iki šiol. Beveik tūkstantį metų iki Kristaus, Aksumas buvo judrus miestas, kelių tarp Afrikos ir Azijos sankryžoje. Apžiūrime monolitinio granito obeliską su simbolinėmis graviūromis. Diktatoriaus Musolinio laikais stelos buvo išvežtos į Romą ir tik 2005 m grąžintos etiopams. Šalį krikštijęs karalius Ezana IV a. pastatė Šv.Mergelės Marijos Siono XVII a. bažnyčią , kurios koplyčioje saugoma Sandoros Skrynia. Į koplyčią gali patekti ir prie Sandoros skrynios prisiartinti tik ją saugantis „sargas“. Aplankome lobyną, kuriame eksponuojamos Etiopijos karalių karūnos ir kitos brangenybės. Esant galimybei, siūlome lengvą valandos pasivaikščiojimą, kurio metu galėsime apžiūrėti uoloje išskaptuotą Liūto stelą. Įdomūs granito karjerai, kuriuose rankiniu būdu buvo gaminami obeliskai – gera proga susipažinti su archaiška obeliskų gamybos technika. Karališkasis nekropolis Likano kalno papėdėje. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.

 

 

 

4 Diena Aksumas – Tigre uolų bažnyčios – Yeaha - Mekele

Pusryčiai. Šiandien dieną praleisime kalnuose, vaizdingose Tigrė aukštikalnėse grožėdamiesi panoramomis ir lankydami akmenines uolų bažnyčias.Kalnų kelias kylantis į miškingas kalvas, Tigre plokštikalniu veda link Yeaha šventyklos (UNESCO). Didinga šventykla buvo pastatyta VIII a. prKr, dar prieš valdant Sabos karalienei. Manoma, kad pradžioje ji buvo skirta mistiškai pagonių sabėjų dievybei Almakai, vėliau tapo krikščioniškaAbbaAfse koptų bažnyčia. Ji dedikuota devyniems šventiesiems misionieriams Va.atvertinėjusiems Eritrėjos ir Etiopijos gyventojus. Tigrė provincija garsėja senomis akmeninėmis bažnyčiomis ir vienuolynais. Daugiausiai jų buvo pastatyta Adigrate ir Mekelėje. Aplankome įspūdingos architektūros Abreha ir Atsbeha šventovę iškaltą uoloje. Tai viena didžiausių Geraldos regiono monolitinių šventovių su spalvingomis freskomis, 13 galingų kryžiaus formos kolonų ir trimis altoriais, dedikuotais archangelams ir Mergelei Marijai. Kalnų trekingo mėgėjams siūlome trumpą žygį į gražiausią panoraminę aikštelę. Vakarop grįžtame į viešbutį. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje. 

https://www.youtube.com/watch?v=OmrGnd-5Oe8

 

 

5 Diena Mekele - Siemeno nacionalinis parkas

Pusryčiai. Per kalnus keliaujame link Gondero. Važiuosime per Siemeno nacionalinį parką. Parko pavadinimas vietine kalba reiškia „šiaurė“ (UNESCO). Plokštikalnės apsuptos kalnų viršūnių, iškylančių 4500 m virš jūros lygio, grandinė Etiopijos šiaurėje. Šiame parke stūkso aukščiausias Etiopijos ir ketvirtas pagal aukštį Afrikos kalnas – Ras Dašanas (4620m). Uolas raižo gilūs ir statūs tarpekliai, platūs beribiai slėniai atsiremia į skardingus kalnų šlaitus. Siūlomas lengvas pasivaikščiojimas turistiniais parko takeliais, kurio metu gal pasiseks pamatyti niekur kitur pasaulyje nesutinkamų gyvūnų rūšių - raudonkrūtinių babuinų, gyvenančių ant žemės, tamsiai rudo kailio Etiopijos šakalus – vienintelius vilkų giminės atstovus į pietus nuo Sacharos, Simieno lapę ar itin retą laukinių ožių rūšį. Įspūdingas saulėlydis išryškins kalnų keteras ir stačius skardžius. Esant galimybei, pakeliui aplankome paskutinių Etiopijos žydų Welaka kaimelį, kur dar tebegyvuoja tradiciniai amatai. Atvykstame į Gonderą. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.

6 Diena Gonderas

Pusryčiai. Gonderas – aukštai kalnuose įsikūręs miestas, po musulmonų invazijos 16-17a. tapęs tvirtove, Etiopijos imperatoriaus Fasilido ir jo palikuonių rezidencija ir šalies sostine. Gondero istorinis centras – tvirtovė Fasil – Ghebbi. Už tvirtovės sienos stūkso dveji imperatoriaus rūmai, kur iki šiol išlikęs imperatoriaus Fasilido baseinas ir pirtys. Imperatorius Fasilidas mėgęs keliauti po pasaulį, įkvėptas ten matytų rūmų, savo žemėse statė šalyje dar neregėto stiliaus rūmus ir bažnyčias.Gondereyra net 44 bažnyčios, nemažai bibliotekų, koncertų salių, pirčių. Indiškas ir arabiškas stiliai persipina su portugalų Jėzuitų misionierių atvežtu baroku, netikėtu stiliumi Afrikos žemyno architektūroje. Romos popiežius siekė kontroliuoti Etiopijos karalystę, tačiau nepavykusi Jėzuitų misija visiems laikams pastūmėjo Etiopus link ortodoksiškosios Aleksandrijos. Aplankysime Quskuam Mariam bažnyčią, imperatorienės Mintuab (Mintwab) rezidenciją, grožėsimės angeliškomis freskomis ir paveikslais Švč. Trejybės Šviesos bažnyčioje (Debre Berhan Sellassie), kurioje laikinai buvo saugoma Sandoros Skrynia. Pagrindinės Trijų Karalių šventės apeigos (Timket festivalis)prasideda išvakarėse: akomponuojant muzikantams,džiaugsmingos procesijos, su šokiais ir dainomis palydi sandoros skrynios kopija (Tabot) nešamą po baldakimu link vandens.Visą naktį trunka spalvinga maldos vigilija. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.

 

 

7 Diena Gonderas - Bahir Daras

Šiandien – pagrindinė Timket festivalio diena. Programa prasideda anksti ryte (apie 5:00val). Fasilidų baseinuose baigiasi naktinės Tabot (Sandoros Skrynios) pagerbimo ceremonijos. Šventinamas vanduo, krikšto pažadų atnaujinimas palydimas dainų ir šokių, pantomimų. Baltai apsirengusių tikinčiųjų procesija lydi spalvingus drabužius vilkinčius kunigus. Grįžtame į viešbutį pusryčiauti. Po to aplankome Debre Berham Selassie bažnyčią (Trejybės Šviesos bažnyčia (UNESCO)). Jos sienos dekoruotos Biblijos tematikos freskomis puikiai iliustruoja pirmųjų Gondero krikščionių gyvenimą. Po pietų važiuojame į Bahir Darą. Bahir Daro miestas išsidriekęs palei Tanos ežerą. Apie pusšimtį kilometrų nuo Adis Abebos nutolęs miestas Bahir Daras garsėja švelniu atogrąžų klimatu. Ežero pakrante vinguriuoja puikiai įrengtas pėsčiųjų takas, pagrindinėse gatvėse žaliuoja palmės. Po pietų - išvyka prie Mėlynojo Nilo krioklių, kuriuos vietos gyventojai vadina Tis Issat – garuojantis, rūkstantis vanduo. Didžiulis vandens srautas besiveržiantis per stačius slenksčius ir krentantis žemyn iš daugiau nei iš 40 m aukščio iš toli primena rūko užuolaidas. Mėlynasis Nilas, padaręs didžiulį lanką Etiopijos kalnynu, vėliau susilieja su Baltuoju Nilu, ištekėjusiu iš Viktorijos ežero – taip iš didžiųjų Afrikos ežerų prasideda ilgiausia pasaulio upė Nilas. Aplankę Mėlynojo Nilo krioklius, grįžtame į Bahir Darą. Grįždami aplankome centrinį Bahir Daro turgų (jei bus turgaus diena), kuris yra laikomas vienu įdomiausių šalyje, o čia siūlomos iškylų pintinės iš ožiukų odos yra puikus suvenyras. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.

 

8 Diena BahirDaras - Lalibela

Pusryčiai. Vykstame į Lalibelą (UNESCO) - vieną svarbiausių Afrikos piligrimystės vietų, išsidėsčiusi ant raudonos vulkaninės uolos kalnuose, pačioje Etiopijos širdyje. Miestas traukia ne tik maldininkus, bet ir besidominčius  žmonijos istorija. Iki XII a. ši vietovė buvo vadinama Roha vėliau pervadinta imperatoriaus, kurio įsakymu ir atsirado 11 bažnyčių, vardu. Legenda pasakoja, kad imperatoriui Lalibelai sapne Dievas liepė pastatyti bažnyčias ir tiksliai nurodė vietas, kur jos turi iškilti. Daugelis jų buvo iškaltos iš vientisos uolienos ir paslėptos uolose. Visas bažnyčias jungia painus tunelių labirintas, siauri koridoriai, galerijos ir grotos. Komplekse buvo įrengta sudėtinga vandens tiekimo sistema, kurios pagalba užpildomi šalia bažnyčių esantys šuliniai. Viena iš įspūdingiausių yra išskaptuota uoloje kryžiaus formos Šv.Jurgio bažnyčia, išsaugojusi šv.Jurgio žirgo kanopos antspaudą... Turint mintyje, kad šventyklų kompleksas Etiopijoje buvo statytas XIII amžiuje, suprantama, kodėl sklando legendos, jog dienomis Lalibelą statė statybininkai, o naktimis - angelai. Beje, istorikai mano,kad statyboms galėjo būti pasamdyti indų arba Egipto koptai, bet greičiausiai šventyklas sukūrė krikščionių vienuoliai ar net Tamplierių ordino riteriai. Iš tiesų Lalibela turėjo tapti Naująja Jeruzale, nes XII a. tikrąją Jeruzalę užėmė musulmonai. Daug Lalibelos pastatų buvo pavadinta taip pat kaip ir Jeruzalėje, o per miestą tekanti upė buvo vadinama Jordano upe, be to, kai kurie pastatai forma buvo panašūs į esančius Jeruzalėje. Ne veltui Lalibela dažnai vadinama vienu didžiausių pasaulio stebuklų, kuris kartais lyginamas su Petra Jordanijoje. Lankome Lalibelos šventoves: vienuolynus ir olose išskaptuotas XIII a. šventoves: Beta Medhane Alem šventovėje su 72 kolonomis saugomas auksinis kryžius, sveriantis net 7 kg. Bete Mariam bažnyčia garsėja paukščių ir gyvūnų skulptūromis, sakoma, kad Bete Golgta Bete Meskel (Golgotos ir šv.Mykolo) bažnyčių aplankymas atveria dangaus vartus... Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.

 

9 Diena. Lalibela

Po pusryčių tęsiame pažintį su Lalibelos šventyklomis. Keliaujame į Asheten Mariam bažnyčią, kuri buvo pastatyta Lalibelos karaliaus anūko. Po pietų lankome pietinę šventyklų grupę: Bete Emanuel – monolitinę aksumitų stiliaus šventyklą, Bete Rafael ir Gabriel, Bete Mercury ir Aba Libanos, kurią, pasakojama, pastačiusi imperatoriaus Lalibelos žmona Kebre Meskel per vieną naktį.Įspūdinga graikiško kryžiaus formos Bete Giorgis (Šv.Jurgio) bažnyčia. Kiek toliau yra nuo Lalibelos yra dar viena puošni bažnyčia Yimrehane Kirstos, kurią taip pat siūlome aplankyti. Turgaus dieną įdomu apsilankyti Lalibelos turguje, o vakare užsukti į barą paragauti vietinio midaus - Tedž gėrimo.Vakarienė ir nakvyne viešbutyje Lilibeloje.

  

10 Diena Lalibela – Adis Abeba – Awasa- Arbaminča

Pusryčiai. Pervežimas į oro uostą. Skrydis į Adis Abebą. Sugrįžę į sostinę, pradedame kelionę į šalies pietus, kurioje susipažinsime su genčių ir etninių grupių gyvenimu. Etiopijos keliai nepasižymi gera kokybe, tačiau, norint pamatyti vietinių žmonių gyvenimą, tenka keliauti į tolimus kaimus ir uždarus slėnius, kuriuose susiformavo įdomus, savitas gyvenimas, išliko nepaliestos gamtos lopinėliai. Pakeliuisustojame Avasoje, lankome vietinį žuvų turgų, laiveliu nuplaukiame iki hipopotamų mėgstamų vietų. Awasos ežero pakrantes apsupę marabu draugiškai pozuoja ir laukia žuvies, įvairiausių rūšių beždžionės mielai bendrauja su jas maitinančiais turistais, pakrantėje ant akmenų šildosi aligatorių jaunikliai. Po pietų lankome Wolayta Dorže genties kaimą. Ši gentis garsėja architektūrine išmone pasistatyti įdomios formos smailiastogius namukus ir gebėjimu austi. Bambukų giraitė, Terasiniai sodai sutvirtinantys kalnų šlaitus, daržuose auginamos daržovės, prieskoniai, tabakas, ir ypatingos rūšies bananmedžiai ant kurių neauga bananai, o ruda duona kepama iš bananmedžio stiebo minkštimo. Atvykstame į Arbaminča. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.

 

11 Diena Arbaminča –- Džinka 

Po pusryčių keliaujamelink Nečisaro parko. Trumpas žygis ežero pakrantėmis. Pasiplaukiojimas po Čamo ežerą laiveliu. Ežere be paukščių, žuvų, knibžda krokodilai, veisiasi pelikanai, garniai, marabu ir kiti reti vandens paukščiai, atsiveria nuostabios pakrančių panoramos. Po pasiplaukiojimo laiveliu po ežerą tęsiame kelionę į Džinką, miestą esantį kalnuose prie Mago nacionalinio parko. Pakeliui sustojame turguje, aplankome Derase, Tsemai, Ari gentis. važiuosime 7-8 val.Vakarienė ir nakvynė viešbutyje.

 

12 Diena Mago nacionalinis parkas. Mursiai, Dasaneche

Pusryčiai. Lankydami Mago nacionalinį parką, svečiuosimės klajokliškoje Mursi gentyje, garsėjančioje karingumu ir į lūpas įvertais moliniais diskais. Mursiai vaikšto beveik nuogi, moterys didžiuojasi solidaus dydžio lėkštelėmis ištempiančiomis lūpą iki neįsivaizduojamo ilgio ir laiko tai grožio etalonu. Sausuoju sezonu Mursi gyvena vakarinėse Omo upės pakrantėse ir augina sorgą, kukurūzus ir daržoves, o lietinguoju sezonu – Tamaos stepėje su galvijų bandomis. Jie taip pat medžioja ir žvejoja.

Aplankę egzotiškąją mursių gentį, keliausime į Omorate, Dasaneche genties kaimą. Omorate išsidėstęs ant Omos kranto. Persikeliame per upę į Dasanech, arba kitaip Galeb, genties gyvenvietę. Ši pusiau klajoklių gentis trapias trobeles ir galvijus nuo laukinių gyvūnų apsaugo spygliuotų augalų “tvoromis”. Vyrai apatinę lūpą prasiveria dramblio kaulo smaigteliais, o ausyse nešioja papuošalus. Pergalėmis didžiuojasi plaukus pasidabinę tonkappen – įmantriu galvos papuošalu. Jei bus turgaus diena, aplankysime ketvirtadienio Key turgų, kuriame susitinka Banna, Tsemay, Hamer, Bashida gentys. Aplankome Konso kaimelį. Vakarienė.

 

13-14 Diena Turmi–Hameriai. Adis Abeba-Vilnius

Po pusryčių išvykstame į Omo slėnyje įsikūrusį Turmį – hamerių genties centrą. Kelias neasfaltuotas ir dulkėtas. Aplink plyti nesibaigianti karščio nualinta savana, išdžiūvusios upės. Hamerių gentis taiki, bet nešiojasi ginklus, kad apsigintų nuo laukinių žvėrių ir kaimyninių genčių antpuolių. Jie augina kukurūzus ir sorgus – daugiau, be akacijų ir alijošių, tose sausose žemėse niekas neauga. Moterų plaukai supinti į daugybę mažų pečius siekiančių kasyčių, suteptų molio, pelenų, ir sviesto mišiniu. Kaklas padabintas gausybės kriauklių ir karoliukų vėriniu, rankos ir kojos papuoštos aliuminio apyrankėmis. Jos vaikšto nuogomis krūtimis, segėdamos tik „kvapnius“ odinius sijonus, ant kurių prikabinta daugybė metalinių skambaliukų. Hameriai taip pat mėgsta fotografuotis, bet yra daug mažiau įkyrūs negu mursiai. Lankome vietinį turgų, jeigu tai turgaus diena ir važiuojame į vietinį oro uostą. Atvykstame į Adis Abeba. Vakarienė.Po vakarienės vykstame į Bolės oro uostą. Skrydis Adis Abeba – tarpinis oro uostas – Vilnius.

  

Į kelionės kainą įskaičiuota:

• 3 vietiniai skrydžiai:  Adis Abeba–Aksumas, Lalibela–Adis Abeba;Arbaminča–Adis Abeba.  
• nakvynės viešbučiuose su pusryčiais / dviviečiai kambariai
•  pusryčiai ir vakarienės, kaip nurodyta programoje
• transporto paslaugos pagal programą
vietinių gidų ir vertėjo bei kelionės vadovo iš Lietuvos paslaugos kelionės metu;
• įėjimai į lankomus objektus;
•  valstybiniai mokesčiai
• Nacionalinių parkų mokesčiai;
• Viešbučių mokesčiai;

  

Į kelionės kainą neįskaičiuota:

 
• Etiopijos viza ~ 60 eur (+siuntimo išlaidos)
• vienviečio kambario priemoka ~250 eur
• arbatpinigiai vietiniams gidams ir vairuotojams (~50 usd)
• gali būti papildomų rinkliavų, lankantis pietinės dalies gentyse; 
• mokestis genties bendruomenei už šventės stebėjimą, jei tokia būtų organizuota;
• medicininių išlaidų, neįvykusios kelionės, kelionės jungties praradimo, bagažo draudimas;
• sveikatos draudimo kelionės metu išlaidos. Informacija apie skiepus: www.ulac.lt/keliautojams
 

Pastabos:

- Minimali keliautojų grupė 10 žmonių
- Kelionei reikalingas pasas, galiojantis ne mažiau kaip bent 6 mėnesius po kelionės. Viza daroma Lietuvoje prieš išvažiuojant. 
- Organizatoriai pasilieka teisę optimizuoti kelionės programą likus mėnesiui iki išvykimo, priklausomai nuo skrydžio laiko ir šventinių renginių.
- Kelionių Organizatorius neatsako už pasienio ir migracijos tarnybų pareigūnų veiksmus.
Užsisakyti kelionę
Naujausios Kelionės:
Gruodžio 21- 28 d., 2017 m.
Kalėdinė piligriminė- kelionė į Izraelį  ir Palestiną.Su poilsiu prie Raudonosios jūros. Grupę lydi kunigas ir vadovas iš Lietuvos. 
Kaina: 780 Eur + lėktuvo bilietas (nuo 250 Eur)
Kalėdos Betliejuje. Šventoji žemė